कपाल किन फुल्छ ? यसरी कपाल फुल्ने झन्झट्बाट पाउन सकिन्छ छुटकारा «  रिपोर्टर्स नेपाल

काठमाडौं। सेतो कपाल हुनु धेरै मानिसहरूको लागि नराम्रो अनुभव हुन सक्छ। उमेर बढ्दै जाँदा कपाल सेतो हुनु सामान्य कुरा हो, तर युवावस्थामा सेतो कपालले मानिसलाई लाजमर्दो महसुस गराउन सक्छ।

आफ्नो आत्मसम्मान र आत्मविश्वासमा समेत असर पार्न सक्छ। सेतो कपाल कालो पार्ने धेरै प्रोडक्ट बजारमा छन् जसले कपाल सजिलै कालो पार्न सक्छ भनी दाबी गर्छन् तर त्यसलाई विश्वास गर्नु कत्तिको सही हो? हामी सबै आफ्नो कपाल प्राकृतिक रूपमा कालो गर्न चाहन्छौं।

यस्तो अवस्थामा सेतो कपाल कालो बनाउने घरेलु उपायहरू छन् जुन हामीले अपनाउनुपर्छ। यस्ता धेरै घरेलु उपचारहरू छन् जुन तपाईंले आफ्नो प्राकृतिक कपालको रंग पुनः प्राप्त गर्न मद्दत गर्न प्रयास गर्न सक्नुहुन्छ।

यदि तपाईको सेतो कपाल जीनका कारणले भएको हो भने सेतो कपाललाई स्थायी रूपमा कालो बनाउन सम्भव छैन । यद्यपि, यदि यो पोषणको कमी वा अन्य कारकहरू जस्तै थाइरोइड रोग र भिटिलिगोको कारणले गर्दा, तपाईं सेतो कपाललाई उल्टाउन विभिन्न तरिकाहरू प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ।

हामी सेतो कपालका लागि केही प्रभावकारी र प्राकृतिक घरेलु उपायहरूको बारेमा बताइरहेका छौं जसले सेतो कपाललाई छिट्टै कालो बनाउन सक्छ। त्यसैले आउनुहोस् केही सजिलो उपायको बारेमा जानकारी गरौं।

सेतो कपाल कालो बनाउने घरेलु उपाय:

करी पात– करी पात आफ्नो उच्च पोषणका लागि परिचित छ र कपालमा समय भन्दा पहिले सेतो हुने लगायतका धेरै समस्याहरुलाई टाढा राख्छ। तिनीहरू करीको पात एन्टिअक्सिडेन्टमा धनी हुन्छ जसले फ्री रेडिकलहरूलाई बेअसर गर्न मद्दत गर्दछ। करी पात प्रयोग गर्न, नरिवलको तेलमा केही पातहरू कालो नभएसम्म तताउनुहोस्। तेललाई फिल्टर गर्नुहोस् र नियमित रूपमा आफ्नो टाउकोमा मालिस गर्नुहोस्।

नरिवलको तेल र कागतीको रस– नरिवलको तेल कपालको हेरचाहको लागि प्रभावकारी चीज हो किनभने यसको पोषण र मोइस्चराइजिंग गुणहरू छन्। कागतीको रसमा भिटामिन र खनिजहरू हुन्छन् जसले कपालको स्वस्थ वृद्धिलाई बढावा दिन्छ र समयभन्दा पहिले कालो हुनबाट रोक्छ। नरिवलको तेल र कागतीको रस बराबर मात्रामा मिलाउनुहोस् र यो मिश्रण आफ्नो टाउको र कपालमा लगाउनुहोस्। यसलाई हल्का शैम्पूले धुनु अघि लगभग घण् मिनेटको लागि छोड्नुहोस्।

अमला– अमलालाई सेतो कपाल कालो बनाउनको लागि एक शक्तिशाली उपाय मानिन्छ। यसमा प्रशस्त मात्रामा भिटामिन सी, एन्टिअक्सिडेन्ट र आवश्यक पोषक तत्व पाइन्छ। जसले कपालको पिगमेन्टेशनलाई बढावा दिन्छ र समयभन्दा पहिले कालो हुनबाट बचाउँछ। तपाईं अमलालाई ताजा फलफूल, जुस वा पाउडरको रूपमा धेरै तरिकामा उपभोग गर्न सक्नुहुन्छ।

कालो चिया– कालो चियामा ट्यानिन्स हुन्छ जसले कपाललाई कालो र बलियो बनाउन मद्दत गर्छ । कालो चियाको बलियो कप बनाउनुहोस् र यसलाई चिसो दिनुहोस्। यसलाई आफ्नो कपाल र टाउकोमा लगाउनुहोस् र पानीले धुनु अघि लगभग एक घण्टाको लागि छोड्नुहोस्। यो उपाय हप्तामा एक वा दुई पटक दोहोर्याउनुहोस् बिस्तारै आफ्नो कपाल कालो र खैरो वा खैरो कपाल कम गर्न।

प्याजको रस– प्याजको रसमा एक इन्जाइम हुन्छ जसले हाइड्रोजन पेरोक्साइडलाई तोड्न मद्दत गर्दछ, कपालको समय भन्दा पहिले सेतो हुने समस्याका लागि यो पनि एक उपायोगी घरेलु उपाय हो। प्याजको रस निकाल्नुहोस् र यसलाई आफ्नो टाउकोमा लगाउनुहोस्, बिस्तारै जरामा मालिश गर्नुहोस्। हल्का शैम्पूले कपाल धुनु अघि यसलाई ३० मिनेटसम्म छोड्नुहोस्।