बियर, वाइन…को मात्रामा ख्याल राखे शरीरलाई मिल्छ धेरै फाइदा 

काठमाडौँ। संसारमा पाइने हरेक खाद्य वस्तुको फाइदा र बेफाइदा दुवै छन् । यदि हामीले यिनको उचित सेवन गर्यौं भने यसले हाम्रो शरीरलाई फाइदा पुर्‍याउँछ तर यदि हामीले कुनै पनि वस्तुको सेवन गलत मात्रामा वा आवश्यकताभन्दा बढी गर्यौ भने त्यसले हानि हुने निश्चित छ। फलफूलको जुस, चिया-कफी र धेरै प्रकारका अल्कोहलयुक्त पेयहरू छन् जसमा मात्राको नियम लागू हुन्छ। यदि तपाईंले ति पेय पदार्थ सीमित मात्रामा सेवन गर्नुभयो भने यसले तपाईंको शरीरलाई अनगिन्ती फाइदाहरू प्राप्त हुन्छ।

तपाइले सुन्नु भएको होला कि धेरै रक्सी पिउनाले कलेजोलाई हानि पुर्‍याउँछ तर अल्कोहलयुक्त पेय पदार्थको सेवनले पाचन प्रणालीलाई पनि बलियो बनाउँछ। मुसामा गरिएको अध्ययनले बियर र वाइनमा पाइने अल्कोहलको थोरै मात्राले शरीरको पाचन प्रणालीलाई मजबुत बनाउँछ भन्ने खुलासा गरेको छ। यो दाबी हालै मुसामा गरिएको एक अनुसन्धानपछि गरिएको हो।

यस अनुसन्धानमा सबै प्रकारका पेय पदार्थ, जसमा थोरै मात्रामा अल्कोहल हुन्छ, शरीरमा खराब कोलेस्ट्रोल घटाउँछ र रगत जम्नबाट बचाउँछ भन्ने दाबी गरिएको थियो। यस लेखमा हामी केही यस्ता अल्कोहल र नन-अल्कोहल ड्रिंक्सको बारेमा बताउनेछौं, जसले तपाईंलाई धेरै रोगहरूबाट टाढा राख्छ र तपाईंलाई धेरै फाइदाहरू पनि दिन्छ।

रेड वाइन 
अल्कोहल र शरीरमा यसको प्रभावको अध्ययनका क्रममा रेड वाइनमा पाइने रेभेराट्रोलले कुनै पनि रोग लागेमा रक्तनलीलाई क्षति हुनबाट जोगाउन मद्दत गर्छ भन्ने पत्ता लागेको थियो। यसका साथसाथै धमनीको कठोरता रोक्न, उच्च कोलेस्ट्रोलको समस्या कम गर्न, राम्रो कोलेस्ट्रोलको स्तर बढाउन र क्यान्सरबाट बच्ने जस्ता धेरै रोगहरूमा पनि फाइदाजनक हुन्छ।

रिभरेस्ट्रोल एक प्रकारको रसायन हो जुन औषधि बनाउन पनि प्रयोग गरिन्छ। यो बदाम, पिस्ता, अंगूर, रातो र सेतो वाइन, ब्लुबेरी, क्रेनबेरी, कोको र गाढा चकलेट जस्ता खानाहरूमा पाइन्छ।

बियर
धेरै अध्ययनहरूले पत्ता लगाएका छन् कि बियरले डिमेन्सिया (मेमोरी डिजिज) लाई बचाउन सक्छ। हाम्रो मस्तिष्क कोशिका  ट्यूबहरूको नेटवर्कले घेरिएका हुन्छन् जसले विषाक्त पदार्थहरूलाई बाहिर निकाल्न मद्दत गर्दछ। मुसामा गरिएको अध्ययनले बियर जस्तै, कम अल्कोहल सेवनले यो मस्तिष्क प्रणालीलाई अझ प्रभावकारी बनाउन मद्दत गर्छ।

यसअघिको अनुसन्धानमा पनि बियरले मुटु रोगको जोखिम कम गर्छ भन्ने दाबी गरिएको थियो। यसको सीमित मात्राले पुरुष र विशेषगरी महिलामा महिनावारीपछि हड्डी बलियो बनाउँछ। केही प्रकारको बियरमा क्यालोरी धेरै हुन्छ, त्यसैले यसको धेरै सेवनले तौल बढ्न सक्छ।यसले धेरै प्रकारका दुखाइमा पनि राहत दिन्छ।

पाइनएप्पल जुस 
पाइनएप्पल जुसमा भिटामिन सी र एन्टिअक्सिडेन्ट प्रचुर मात्रामा पाइन्छ। यसले आँखाको ज्योति तेज बनाउँछ। यसका साथै यसमा पाइने बिटा क्यारोटिन र भिटामिनले मोतियाबिन्दु निम्त्याउने आँखाको समस्यालाई हटाउँछ। यसमा भिटामिन सी, फाइबर, पोटासियम पनि पाइन्छ, जसले शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ।

पाइनएप्पल जुस पिउँदा पाचन क्रियामा सुधार हुन्छ र यसले धेरै प्रकारका संक्रमणबाट पनि बचाउँछ। यसले रक्तचाप नियन्त्रणमा राख्छ। यसका साथै यसमा पाइने एन्टिअक्सिडेन्टले गठिया, मुटु रोग र धेरै प्रकारका क्यान्सर जस्ता गम्भीर रोगहरूबाट पनि बचाउँछ।

जिन र टोनिक ककटेल
जिन र टोनिक एक ककटेल हो जुन जिन (एक प्रकारको अल्कोहल) र टनिक पानी (सोडा पेय) बाट बनाइएको हुन्छ जुन धेरै बरफ संग सेवा गरिन्छ। यसले ज्वरो, खोकी र रुघा जस्ता धेरै चिसोका लक्षणहरू निको पार्छ। यो  पेटको लागि पनि राम्रो छ। यसले खानाका कणहरूलाई टुक्राएर पचाउन मद्दत गर्ने इन्जाइमहरूको संख्या बढाउने काम गर्छ। यसले शरीरमा हुने सूजनलाई पनि हटाउँछ।

गोलभेडाको जुस
गोलभेडामा धेरै प्रकारका पोषक तत्वहरू पाइन्छ। दिनहुँ गोलभेडाको जुस पिउनाले स्तन क्यान्सरको खतरा कम हुन्छ। यसको सेवनले एडिपोनेक्टिन हर्मोनको स्तर बढाउँछ, जसले यो रोगबाट बचाउँछ। यसका साथै यसले पाचन क्रियालाई तीव्र बनाउँछ। रगत जम्ने समस्यालाई हटाउँछ र खराब कोलेस्ट्रोल कम गर्छ। यसले तौल घटाउन पनि मद्दत गर्छ र आँखाको रोगमा पनि फाइदाजनक हुन्छ।

कफी
हाम्रो अगाडि यस्ता हजारौं अनुसन्धान छन् जसमा कफीले शरीरलाई हुने फाइदाहरु बताइसकेको छ  तर भर्खरै गरिएको एउटा नयाँ अनुसन्धानले नियमित रूपमा कफी पिउने मानिसको कम उमेरमा मृत्यु हुने सम्भावना १७ प्रतिशत कम हुने देखाएको छ किनभने एक कप कफीमा कलेजोलाई राम्रोसँग काम गर्न उत्प्रेरित गर्ने क्षमता पाइन्छ, जसका कारण रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढ्छ।  यसले शरीरमा ऊर्जा र फुर्ती बढाउन र तौल घटाउन पनि मद्दत गर्छ। कफीले टाइप २ मधुमेहमा पनि फाइदा गर्छ।

from : dcnepal