काठमाडौँ । अमेरिकाले मंकीपक्सको प्रकोपलाई सार्वजनिक स्वास्थ्य आपतकालको घोषणा गरेको छ । युरोपमा मंकी मंकीपक्स संक्रमणका घटनाहरू बढिरहेका बेला अमेरिकाले पनि मंकीपक्सको स्वास्थ्य आपतकाल घोषणा गरेको हो ।

अमेरिकामा मंकीपक्सका केसहरूको संख्या ६,६०० नाघेपछि बाइडेन प्रशासनले यो निर्णय गरेको हो । बाइडेनका प्रमुख चिकित्सा सल्लाहकार डा एन्थोनी फाउचीले बिहीबार मंकीपक्सको प्रकोपलाई नियन्त्रण गर्ने प्रयासमा समलिङ्गी समुदायका नेताहरूलाई संलग्न गराउनु महत्त्वपूर्ण रहेको बताएका छन् । उनले जीवनशैलीलाई कलंकित पार्नेविरुद्ध सावधानी अपनाउन आग्रह गर्दै समलैंगिक समुदायको प्रतिबद्धता सधैं सफल साबित भएको बताए ।

अमेरिकामा अहिले मंकीपक्स पुरुषसँग यौन सम्पर्क राख्ने पुरुषहरुलाई नै बढी मंकीपक्स देखिएको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ । मंकीपक्सका लागि खोप र उपचारहरू उपलब्ध रहेका छन् । यो पहिलो पटक १९७० मा अफ्रिकामा उत्पादन गरिएको थियो । अमेरिकी सरकारले जुलाईको मध्यसम्ममा देशभर एक लाख ५६ हजार मंकीपक्सको डोज वितरण गरेको थियो ।

डब्लुएचओले पनि मंकीपक्सलाई विश्वव्यापी स्वास्थ्य आपतकाल घोषणा गरेको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले पनि २३ जुलाईमा मंकीपक्सलाई विश्वव्यापी स्वास्थ्य आपतकाल घोषणा गरेको थियो । जुन यसको उच्च सतर्कता स्तर हो ।

गत महिना डब्ल्यूएचओको घोषणा एक समन्वयित अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिक्रिया सुरु गर्न र खोप र उपचारलाई समर्थन गर्न कोष जुटाउन डिजाइन गरिएको थियो । यो रोग मध्य र पश्चिम अफ्रिकाका केही भागहरूमा दशकौंदेखि रहेको छ, तर यो बाहिर त्यति व्यापक थिएन ।

डब्लूएचओका महानिर्देशक डा. टेड्रोस अधानोम गेब्रेयससले विश्वव्यापी बाँदरको प्रकोपले अन्तर्राष्ट्रिय चासोको जनस्वास्थ्य आपतकालको प्रतिनिधित्व गरेको बताए । विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार बाँदरमा पहिलो पटक सन् १९५८ मा मंकीपक्स रोग पत्ता लागेको थियो । यस रोगमा ज्वरो आउने, दुख्ने र छालामा पिपले भरिएको घाउ जस्ता हल्का लक्षणहरू हुन्छन् र मानिसहरू दुईदेखि चार हप्तामा निको हुन्छन्। यो नजिकको शारीरिक सम्पर्कबाट फैलिन्छ र विरलै घातक हुन सक्छ ।