Drapeaux des Etats membre de l'Union européenne à 28 pays et drapeau européen (au 1er juillet 2013)

हेटौंडा। युरोपेली विदेश मामिलासम्बन्धी उच्च प्रतिनिधि जोसेप बोररेलले जुलाई १२, २०२१ मा ब्रसेल्सको ईयू मुख्यालयमा विदेश मामिला परिषद्को बैठकपछि संयुक्त प्रेस सम्मेलनलाई सम्बोधन गरेका छन्। युरोपियन युनियनका विदेश मन्त्रीहरूले सोमबार युरोपलाई विश्वसँग जोड्ने महत्त्वाकाङ्क्षी विश्वव्यापी पूर्वाधार योजनामा ​​सहमति जनाएका हुन्।

 

पूर्वाधार योजना चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङको बेल्ट र रोड पहलसँग प्रतिस्पर्धा गर्ने डिजाइनमा बनाइएको हो। चीनले विभिन्न मुलुकहरूलाई पूर्वाधार विकासका लागि ठुलो ऋण उपलब्ध गराइरहेको छ। उक्त ऋण राजनीतिक उद्देश्य प्राप्तिका लागि भएका कारण राज्यले उपयोग गर्न सक्ने बताइएको छ।

जर्मनीका विदेश मन्त्री हेको मास ९एल० ले क्रोटियन विदेश मन्त्री गोर्डन ग्रिलिक रेडम्यान ९आर० सँग वार्ता गरेका थिए। जर्मनीका विदेश मन्त्री हेको मास ९एल० ले जुलाई १२, २०२१ मा ब्रसेल्सको ईयू मुख्यालयमा परराष्ट्र मामिला सम्मेलनको बैठकमा क्रोटियनका विदेश मन्त्री गोर्डन ग्रिलिक रेडम्यान ९आर० सँग कुराकानी गरेका हुन्।

“हामी देख्छौँ कि चीनले संसारको चारैतिर आफ्नो राजनीतिक प्रभाव बढाउन आर्थिक र वित्तीय माध्यमको प्रयोग गर्दै छ। यो बेकारका विलापलाई अन्त्य गर्न हामीले विकल्प प्रदान गर्नुपर्दछ,ू जर्मनीका विदेश मन्त्री हेको मासले रोयटर्सलाई भने।

ब्रसेल्सले युरोप र एसियालाई जोड्ने यातायात, ऊर्जा र डिजिटल परियोजनाहरू समन्वय गर्न भारत र जापानसँग साझेदारी सम्झौता गरिसकेका छन्। टोकियो र नयाँ दिल्लीले बेइजिङलाई हेर्ने गरिब देशहरू बनाउने चिनियाँ पूर्वाधार ऋणको बारेमा चिन्ता पनि व्यक्त गरेको छ। बेइजिङलाई इयूले वाणिज्यलाई स्टेटक्राफ्टको साधनका रूपका साथै राजनीतिक क्षेत्र विस्तार गर्ने माध्यमको रूपमा प्रयोग नगर्न पनि चेतावनी दिएको छ।

नाटोका सदस्य र ईयूमा प्रवेश गर्ने उम्मेदवार मोन्टेनेग्रोलाई पश्चिमी कूटनीतिज्ञहरूले चीनको ऋण(जाल कूटनीति भनेर चिनाएका छन्।

युरोपेली सङ्घको पूर्वाधार योजनाले सात वटा धनी लोकतन्त्र समूहले पूर्वाधार साझेदारीलाई समर्थन गर्ने, पश्चिमी विकास बैङ्कबाट ऋण र निजी कम्पनीहरूलाई पहिलो घाटा ग्यारेन्टीको प्रयोग गरेर बेल्ट र रोड पहललाई प्रतिस्पर्धा गर्न, अक्सर नयाँ सिल्क रोडलाई काउन्टर दिनका लागि पूर्वाधार विकासमा जोड दिएका हुन्।